Плюси і мінуси навчання за кордоном

0
1751

навчання за кордоном

Серед української молоді зростає мода на закордонну вищу освіту. Сьогодні у студента є три основні шляхи потрапити в іноземний ВУЗ:

  • заплатити за навчання самому;
  • виграти грант;
  • поїхати за програмою обміну.

Виїжджаючи на навчання за кордон, студент отримує додатково, як мінімум, три незаперечних переваги:

  • можливість подорожувати;
  • підучити мову;
  • завести нових друзів.

По обміну

Скільки студентів після цього не повертаються додому, державі невідомо. Держкомстат рахує тільки тих, хто виїхав на заробітки, а Міносвіти - лише тих, хто виїхав за програмою міжвузівського обміну. Решта - не в полі зору чиновників. У міністерстві кажуть: для студентів є можливість вчитися навіть у Середній Азії, але бажаючих туди їхати - немає. Держава відправляє студентів в 70 країн світу, але найбільше місць в Киргизії та Узбекистані. Але вони користуються найменшим попитом. Переважна більшість з обміну їдуть в Росію.

За свій рахунок

Батьки 21-річної Аліни Бєглової заплатили 10 тис ЄВРО за навчання дочки в магістратурі на маркетолога в Парижі. Вкладені кошти, на думку Аліни, себе виправдали - дівчина отримала реальні знання, які допомагають їй зараз в роботі на підприємстві. Однак турбот, пов'язаних з вступом, виявилося дуже багато. Пакет документів студентка збирала 7 місяців. "Крім оцінок з вузу, в університеті цікавилися дипломами з конкурсів, довідками про практику, про волонтерську роботу. Все - в перекладі на англійську", - говорить Аліна. На її думку, країни Євросоюзу дуже прискіпливі до того, наскільки платоспроможний кандидат: довелося зібрати цілу пачку документів з банку і податкової про те, що у батьків все в порядку з бізнесом. "Французьке посольство встановлює прожитковий мінімум для студента - 800 євро в місяць або 8000 євро на рік", - підраховує Аліна.

На думку Аліни, європейську освіту зручніше застосовувати на практиці. "Ми зовсім не писали конспекти під диктовку, а постійно працювали над проектами. Це якраз те, чим студент буде займатися в майбутньому, і ніякої зайвої інформації, - розповідає Аліна. - Більшу частину часу займало навчання, але не зубріння книг, а створення своїх робіт, доповідей. Європейці дуже стежать за тим, щоб не було плагіату, і тому з інтернету "скачати" можливості немає. Так у французького студента і думки такої не виникне".

По закінченню навчання Аліна повернулася додому. "Франція має свої кадри і зацікавлена спочатку дати роботу саме їм. Спочатку всі вакансії віддаються французам, і тільки якщо залишиться вільне місце, а претендентів немає, - роботу можуть дати іноземцю", - говорить дівчина. В Україні, за її словами, зарубіжний диплом роботодавці сприймають як бонус - знання іноземної мови для роботи.

Грант

Дешевше, але важче поїхати за кордон за грантом, каже 24-річна Уляна Жешотарска, яка відразу після навчання у Варшавському університеті вийшла заміж за поляка і взяла його прізвище. До речі, більш детально про навчання в Польші читайте на сайті: http://www.univerpl.com.ua/ru.html. "З Рафалом ми познайомилися на відпочинку", - хвалиться дівчина. Крім того, українка дуже подружилася зі своїми одногрупниками: поляками, росіянами, чехами, сербами і литовцями. Тепер у неї є друзі в різних куточках світу. Повертатися додому не планує. "Я поїхала в Польщу на два роки за програмою Erasmus Mundus.

Кандидат повинен бути відмінником і добре знати іноземну мову. Додатковим бонусом будуть досвід волонтерської роботи та перемоги в конкурсах з профілюючого предмету. У мене все це було", - розповідає Уляна. Документи збирала три місяці, а за рік до навчання пішла на курси польської. Уляна витратилася лише на страховку при оформленні візи. "Батьки висилали гроші тільки на кишенькові витрати", - ділиться студентка. Тепер Уляна шукає роботу по рідкісній спеціальності "управління безпекою" - щось на зразок начальника охоронної системи. "Знайти роботу в Польщі складно. З 20 випускників-іноземців тільки двоє змогли влаштуватися. На хороші посади беруть поляків, а нам пропонують чорнову роботу - збір полуниці, будівництво, прибирання. Більш того, багато компаній не сприймають окремо диплом магістра, а вимагають польського бакалавра", - говорить дівчина.

Вартість

Вартість навчання в багатьох центральноєвропейських вузах нижча, ніж у вітчизняних, а на Заході навіть в університеті середньої руки - значно дорожче. Навчання в державному ВУЗі дешевше, ніж в приватному, але й вимоги до вступу суворіші - середній бал повинен бути вищим, а наукових досягнень - більше. Якщо порівнювати вартість навчання за однією спеціальністю, наприклад, економічною, то в різних іноземних вузах рік навчання, без витрат на проживання, коштує від 2 до 35 тис. Євро.

Лідери за дорожнечею - країни Західної Європи: Великобританія - 35 тис. Євро, Німеччина і Швейцарія - 25 тис., Франція - 15 тис., Італія і Іспанія - 14 тис. Дешевші університети Центральної та Східної Європи: в Чехії і Польщі без проблем можна знайти варіанти за 2-3 тис. євро на рік.

Автор: Мир переводов
ОЦЕНИТЬ НОВОСТЬ
5 (голосов: 163)

Комментарии:

ВВЕРХ