Що таке хостинг і навіщо він потрібен?

22
16070
хостинг

Під час запуску сайту кожен рано чи пізно стикається з тим, що йому потрібен хостинг, на якому і буде розташований цей сайт. Пропозицій хостингу дуже багато і його пропонують сотні постачальників — і незрозуміло, чия послуга краща. Отже, давайте розберемося, які хостинги бувають і які ознаки надійного та відповідального провайдера.

Що таке хостинг і як він пов'язаний із доменом

Хостинг – це послуга, при якій клієнт орендує у хостинг-провайдера частину потужностей сервера або весь сервер, на якому зберігатимуться всі файли сайту — картинки, текст, відео, таблиці та все, що видно у браузері. Також компанія-хостер допомагає клієнтам налаштувати хостинг, захищає файли від кібератак, а фізичні носії від пожеж або інших подій. Загалом без хостингу не запрацює жоден сайт.

За бажанням хостинг можна організувати на домашньому комп'ютері — але для цього він має бути досить потужним, а інтернет має працювати цілодобово. І якщо домашній хостинг перестане працювати, сайт також буде.

Якщо хостинг надає простір для файлів сайту, то домен це ім'я та адреса, за якою сайт знайдуть в Інтернет. Домен складається мінімум з двох рівнів: перший вказує географію сайту (наприклад, ".ua" - для українських сайтів, ".com" для міжнародних), а другий - показує назву сайту (наприклад, "google"). Домени другого рівня є унікальними, тому не можна зареєструвати два сайти за однією адресою. Хостинг підключається вже після реєстрації домену.

За будь яким доменом ховається IP-адреса - код із восьми або більше цифр з точками. Коли користувач вбиває назву сайту, він фактично відправляє запит на сервер за IP-адресою. Потім сервер перевіряє, чи є на цій адресі файли сайту. Якщо вони є, користувач отримує відповідь від сервера, а у браузері відкривається сайт.

Які бувають хостинги?

Часто назви «хостинг» та «сервер» використовуються як синоніми. Але це різні поняття: хостинг передбачає оренду потужностей комп'ютера, а сервер це і є комп'ютер.

Зазвичай всі хостинги поділяють на чотири типи. Вони відрізняються ціною, виділеними потужностями для клієнта та додатковими налаштуваннями.

Загальний чи віртуальний хостинг

Найдешевша і найпростіша послуга для розміщення сайтів. Хостер надає один фізичний сервер для кількох клієнтів і розподіляє між ними потужності сервера, та швидкість вхідного та вихідного інтернет-трафіку. Якщо один із сайтів на такому хостингу одночасно відвідають тисячі користувачів, то решта сайтів завантажуватиметься повільніше. Тому такий тип хостингів підійде для веб-ресурсів із невеликою відвідуваністю.

VPS (Virtual Private Server) та VDS (Virtual Dedicated Server)

З одного фізичного сервера виділяються рівні частини потужностей для декількох клієнтів. При цьому всі виділені ресурси рівномірно розподілені між всіма клієнтами. Отже, VPS хостинг - це коли кожен клієнт арендує частину серверу.

Сайт клієнта завантажуватиметься повільніше тільки в тому випадку, якщо навантаження прийде саме на нього: наприклад, прийде велика кількість користувачів або адміністратор завантажить занадто важкі файли.

VPS- та VDS-хостинги відрізняються тим, як саме віртуалізуються потужності сервера:

У VPS віртуалізується ОС (операційна система) – клієнт може налаштовувати її: наприклад, додати нового користувача, який також отримає доступ до хостингу. У цьому клієнт неспроможна змінити ОС.

VDS-хостинг віртуалізує частину фізичного сервера тому клієнт може змінити ОС, якщо вона його не влаштовує. Наприклад, він може замінити платну Windows Server на безкоштовну Ubuntu.

Хмарний хостинг

Він розподіляє файли між кількома фізичними серверами. Тому клієнт платить лише за ресурси, які використовує у конкретний момент. Якщо на сайт прийде багато користувачів, то хостер збільшить потужність і за це доведеться переплатити. А якщо користувачів буде мало, то можна заощадити та зменшити потужність.

Зазвичай у хмарних хостингів менше налаштувань, ніж у серверів VPS. Хостери самі налаштовують ОС і не дають доступу до кореневих файлів. При цьому клієнт може вибрати операційну систему: Windows Server, Ubuntu, Debian, або CentOS.

Виділений сервер

Найдорожча послуга - вона дає найбільше потужностей для клієнта. Він орендує фізичний сервер цілком і всі ресурси належать лише йому. Ще одна перевага – максимальна захищеність файлів, адже всі дані фізично зберігаються в одному місці. Така послуга підійде для великих інтернет-магазинів, соціальних мереж та інших складних проектів.

На виділений сервер можна самому поставити програму чи операційну систему – жодних обмежень немає. Але для цього потрібно знати, як керувати сервером та ОС. Якщо таких навичок немає, то доведеться навчитися самому чи найняти адміністратора.

Як вибрати хостинг?

Вибирати тариф у хостера можна за кількома критеріями.

Платний чи безкоштовний. Ціна тарифу залежить від потужностей серверів та додаткових послуг. Є і безкоштовні хостинги — вони дають найменші потужності і розміщують на сайтах рекламу. Тому безкоштовний хостинг найкраще використовувати для тестових проектів. Якщо потрібно запустити інтернет-магазин, краще відразу вибрати платну послугу: VPS, хмарний хостинг або виділений сервер.

Вид диску. Зараз хостери пропонують два формати: HDD та SSD. Перший коштує дешевше, але з нього повільніше завантажуються файли. SSD коштують дорожче, але вони вантажать файли у кілька разів швидше.

Фізична пам'ять. Від обсягу основної пам'яті залежить скільки файлів зможе підтримувати сайт. При цьому у тарифі бувають обмеження на медіафайли. Наприклад, з 20 ГБ пам'яті клієнт може завантажувати фото та відео лише на 5 ГБ. Інше обмеження – індексні дескриптори (inodes): вони визначають кількість файлів та папок, які можна створити на диску.

Оперативна пам'ять та процесор. Чим більше пам'яті, ядер і чим вищу частоту процесора надає хостинг, то швидше завантажуватиметься сайт. Але й дорожче коштуватиме тариф.

Підтримка CMS. Content management system, або система керування контентом - це інтерфейс, який дозволяє завантажувати картинки, відео, текст, змінювати його верстку веб-сторінок.

Найпопулярніші CMS:

 • Wordpress;
 • Joomla;
 • DLE;
 • Drupal;
 • OpenCart.

Про підтримку CMS зазвичай зазначено у тарифі. Якщо хостинг підтримує MySQL, то на ньому буде працювати Wordpress.

Додаткові послуги. До них відносяться:

 • захист від DDoS-атак;
 • перевірка пошти на спам та віруси;
 • веб-інтерфейс для пошти;
 • доступ до сайту по FTP;
 • резервне копіювання файлів та інші послуги.

Додаткові послуги можливо отримати на всіх типах хостингу.

Як завантажити сайт на хостинг?

Щоб сайт з'явився в інтернеті, потрібно зв'язати хостинг та домен, а потім завантажити файли. Завантаження може відрізнятися - у різних хостингів та реєстраторів доменів різні інтерфейси.

Зазвичай панель керування хостингу містить розділ «Домени» у вигляді вкладки або кнопки. Там буде поле, куди можна скопіювати домен.

Далі в панелі керування хостингу потрібно вибрати папку, де зберігатимуться файли сайту. Якщо завантажується перший сайт, можна вибрати папку за замовчуванням. Для нових сайтів необхідно вказати нову папку.

Тепер потрібно вказати DNS-адреси хостингу для домену: їх можна знайти у розділі  допомоги.

Потім переходимо до сайту, де зареєстрований домен. В особистому кабінеті вибираємо розділ із DNS-адресами та вказуємо всі адреси, що були на сайті хостингу. Оновлення DNS-даних займає від кількох годин до кількох днів.

Залишилось завантажити файли для веб-сайту. У панелі керування хостингу потрібно знову зайти до розділу «Домени», вибрати необхідну адресу та відкрити файловий менеджер. В інтерфейсі він може відображатися у вигляді піктограми з папкою.

У файловому менеджері потрібно відкрити папку з назвою сайту, а потім папку www. До неї завантажуються файли сайту: їх можна зберегти у zip-архів, щоб не копіювати по одному.

Якщо потрібно перенести сайт на інший хостинг, то потрібно пройтись по всьому алгоритму заново: переписати DNS-адреси в панелі керування домену, завантажити всі файли сайту зі старого хостингу та перенести їх новий.

Автор: Мир переводов
ОЦЕНИТЬ НОВОСТЬ
5 (голосов: 80)

Интересное по теме:

больше новостей

Комментарии:

 • avatar
  Heyminus - 31.08.2022, 09:49
  Дякую за статтю виявилася дуже корисною.
 • avatar
  magnumm - 31.08.2022, 10:14
  Спасибо большое!
 • avatar
  Diduk_K_N - 31.08.2022, 10:49
  Чудово ..
 • avatar
  Kalinkadze - 31.08.2022, 11:06
  ух ти...
 • avatar
  independent645 - 31.08.2022, 11:56
  Добавлю эту статью в закладки.
 • avatar
  gdobas - 31.08.2022, 12:16
  О чем глаголят все эти люди в комментах?
 • avatar
  furydream - 31.08.2022, 12:55
  Мне все понравилось, только если бы еще денег на длоге дали или конкурс провели, было бы вообще отлично.
 • avatar
  DPMND - 31.08.2022, 13:17
  Ух ты :) Здорово как!
 • avatar
  val_prod_action - 31.08.2022, 13:41
  ух ты как крууууууууууутооооооо))
 • avatar
  bijaysky - 31.08.2022, 14:15
  круто
 • avatar
  Lucky_Dreamer - 31.08.2022, 14:56
  Хм ... У кожного Абрама своя програма.
 • avatar
  osennyayakhandra - 31.08.2022, 15:04
  Изумительно!
 • avatar
  arsenynn - 31.08.2022, 15:50
  Статья не однозначная - нельзя бросаться в крайности.
 • avatar
  Jeer228 - 31.08.2022, 16:09
  Шикарно, додаю в закладки
 • avatar
  EtoOgrablenie - 31.08.2022, 16:43
  ух ты как крууууууууууутооооооо))
 • avatar
  hellfuckingyeeah - 31.08.2022, 17:02
  Статья не однозначная - нельзя бросаться в крайности.
 • avatar
  sv1ne - 31.08.2022, 17:53
  ну що тут скажеш ...
 • avatar
  dieordie666 - 31.08.2022, 18:03
  Супер! Автору - респект :)
 • avatar
  Sklof - 31.08.2022, 18:50
  5кА! Відмінний пост!
 • avatar
  YouSlava69 - 31.08.2022, 19:03
  Чтож, статья интересная. Давайте подисскутируем…
 • avatar
  Samyrau_png - 6.07.2023, 10:56
  Пора автору памятник поставить при жизни. Кто за?
 • avatar
  solominator228 - 6.07.2023, 11:00
  Гучний заголовок і стаття норм - можна ловити траф з ПС
ВВЕРХ